Keď sedíš, nepracuješ - rómska predstava o práci

Autor: Nora-Soul Slížová | 12.2.2014 o 17:28 | Karma článku: 17,17 | Prečítané:  2279x

Sedím na vlakovej stanici  v Galante a čakám na svoj spoj do Trnavy. Predo mňa sa postaví rómska obchodníčka a potichu zašepká, či nechcem kúpiť parfum. Moja negatívna odpoveď  tentokrát vyvolala len opovržlivý pohľad. Jej hnev a nadávky sa ušli pokladničke, ktorá predávala lístky, dôvod bude - smiech cez slzy.

Na stanici je rušno a vo vzduchu to len iskrí.  Uprostred čakárne sa premáva asi 45 - ročná Rómka s dvomi synátormi okolo 25 rokov.  Hlasno sa rozprávajú, a čo slovo, to nadávka. Potom sa matka vyberie kúpiť lístok do hlavného mesta. Milo osloví pani za pokladňou "Čo chceš ty p, akú kartičku, však načo ti to je, načo to chceš vidieť, daj to ZŤP a mne sprievod!" Pokladnička však trvá na tom, že chce vidieť kartičku. Rómka neváha o privolá svojich potomkov. My, cestujúci, zatiaľ ďakujeme za to sklo a obzerám sa, či neuvidím policajtov.


Mladý Róm milo osloví pani, "Ty slepá p, čo chceš vidieť, načo ti to je" a vyberie kartičku z vrecka, zamáva  ňou a vloží naspäť do vrecka. "Nevidela si to? Však hovorím, že si slepá." A neochotne v spŕške nadávok priloží na 2 sekundy kartičku k oknu. Dostanú svoje zľavnené lístky a prechádzajú sa uprostred čakárne ďalej.


Zrazu Rómka povie synom: "Pozri na mňa, čo jej teraz poviem." A vyberie sa k okienku. "Ty, čo tu celý deň sedíš, ty za toto berieš peniaze, že sedíš na stoličke? Platia ti, za to že sedíš a ja sa musím trápiť. Máš stoličku, veď nerobíš a sedíš na nej celý deň a ešte ti za to platia."

Evidentne rómska rodina predstavu o tvrdej práci má, vie si aj predstaviť, že všetci okrem nich, by mali usilovne pracovať a nie celý deň posedávať. A slušný človek aby si ochránil svoje zdravie a život, tomu ostáva len smiech cez slzy, keď  sa mu príživníci vyhrážajú  prácou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Béla Bugár

Maďarskú menšinu na Slovensku reprezentujú v podstate od roku 1989 tie isté tváre.

KOMENTÁRE

Vyčerpá sa s Ficom III Bugárov kredit?

Most-Híd je taký baleťák na hrane.

TECH

Lysohlávky pomohli pacientom s rakovinou

Látka dokázala odhaliť pacientom nový zmysel života.


Už ste čítali?