Po dobrom filme prechádzka v daždi

Autor: Nora-Soul Slížová | 28.8.2011 o 22:48 | (upravené 28.8.2011 o 23:14) Karma článku: 3,48 | Prečítané:  978x

Ľudská duša je ako bludisko, v ktorej sa strácame aj my sami. Kráčame životom v monotónnosti dní, pod bremenom bolestí včerajšok a za nádejou zajtrajšok. A únava nepadá len na naše viečka, ale aj na duše. Prach a sadza, z upracovaných dní, ktorá vrstva po vrstve usadá. A potom príde dážď sĺz, ktorá obmyje dušu. A dážď z neba, studené kvapky, ktoré schladia tvár aj dušu. Let the rain kiss you. Let the rain beat upon your head with silver liquid drops. Let the rain sing you a lullaby.  Langston Hughes .

Pred mnohými rokmi, ako malému dievčaťu si mi povedal, že ak stojím vonku v daždi narastiem. A tak  počas každého leta, som sa vykradla von na dvor a rozprestretými rukami chytala kvapky dažďa. A z roka na rok som rástla, ako z vody. Prerástla som rovesníkov a bratov. Možno za to môžu gény, a možno to je tým dažďom.


Vychádzam z kina zo zmiešanými pocitmi, slzy aj radosť, že všetko dobre dopadlo. Vonku začína pršať a konečne cítim, že je mi zima. Vychutnávam si pocit, že sa mi telo chveje zimou, po tých horúčavách, je to viac než vítané. Mysľou sa ešte zaoberám s  filmom, krutosti, ktoré sme schopný páchať, ale aj priateľstva a bolesti života.


Rozpršalo sa, je o dvadsať stupňov chladnejšie, ako pred pár hodinami. Napriek tomu sa rozhodnem, kráčať domov pešky. Vychutnávam si studené kvapky dažďa na tvári. Kráčam v daždi, ulice sú prázdne sem tam niekto prebehne sa ukryť. Kráčam a vychutnávam si, ako mi voda nateká do bielych tenisiek. Z dažďa sa stáva búrka a ja som premočená do nitky. Kráčam si pokojne ďalej a vychutnávam si letný dážď. Ako dieťa som zbožňovala stáť vonku v daždi. Niekedy som sa vykradla z domu, a potom ma mama vyhrešila, ale nikdy som neprechladla. Občas keď prší a ja stojím pri okne v kancelárii, mam sto chutí sa vykradnúť von a premoknúť do nitky, ale dospelá hlava už nepustí.


Niekedy stačí málo k spokojnosti, dobrý film a potom prechádzka v daždi. Maličkosti, ktoré prinesú späť kúsok bláznivej slobody a neviazanosti. Slzy, ktoré nie sú zo sebaľutosti, a kvapky dažďu, ktoré schladia rozpálené oči a tvár od sĺz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?