Čo najviac chýba Slovensku? - nie sú to peniaze

Autor: Nora-Soul Slížová | 8.11.2012 o 11:25 | (upravené 8.11.2012 o 12:20) Karma článku: 13,04 | Prečítané:  1005x

Týždeň sa pomaly blíži ku koncu, aspoň ku koncu toho pracovného. A s pribúdajúcou únavou a s vráskami pribúdajú aj čudné zamyslenia sa. Ešte stále mám na jazyku, chuť amerických volieb. V duchu si skúšam abstraktné cvičenia typu, aké by to bolo keby, všetkých našich politikov odniesla zubná víla, Mikuláš alebo iný čert. A tak si vzdychnem, že by táto krajina možno objavila dávno zakopaný poklad, morálku.

Ak by som mala zhrnúť svoje dojmy z týchto amerických volieb, tak by som to vyjadrila pojmom morálka. Hneď na začiatok by som sa rada vyhla nejakej glorifikácii, idealizácii a podobným extrémom. Dokonalosť je ilúzia (okrem vášho partnera).
Ale ak máte chuť, zamyslime sa  spoločne nad tým, čoho je vo svete najväčší nedostatok,  ale preformulujem otázku tak, aby sa týkala našej krajiny. Čo najviac chýba Slovensku? Čo potrebujeme aby občania boli spokojní, alebo aspoň spokojnejší. Aby sme nemuseli odchádzať z tejto krajiny, pretože musíme.


Podľa mňa

- Prácu adekvátnu k vzdelaniu,

- Príjem, ktorý je adekvátny slušnej životnej úrovni,

- Zákony, ktoré chránia obyvateľov a nie zločincov,

- Štátnych úradníkov, ktorí nie sú skorumpovaní mafiáni,

- Úrady, ktorých hlavná náplň nie je úplatkárstvo, byrokracia a posielanie na iný úrad pre ďalšie tlačivo.


Veľmi zjednodušene bez potrebných ekonomicko-politických analýz môžme povedať, že deficit vyššie uvedených bodov vedie ku kríze. A to finančnej, politickej a osobnej.
A teraz si skúsme ako odpoveď doplniť pri každom bode slovo morálka. Som hlboko, od vlasov až k nechtu na palci, presvedčená, že primárne je to deficit morálky,ktorý je zodpovedný za   čisto hypotetický príklad. Vysokoškolsky vzdelaného človeka,ktorý pracuje na polovičný úväzok v Tescu, aby uživil seba alebo svoju rodinu. Rovnako ako je odpoveď deficit morálky pre všetky Harabinove, či Kožíkovej anomálie.
Či si to to priznáme alebo nie, ale morálka sa pomaly ale iste vytratila z tejto krajiny. Vytratila sa z nášho súdnictva, parlamentu, pracovísk. Ak sa vytratí aj z našich obývačiek, už to bude nezvratné. 

"Here is your country. Cherish these natural wonders, cherish the natural resources, cherish the history and romance as a sacred heritage, for your children and your children's children. Do not let selfish men or greedy interests skin your country of its beauty, its riches or its romance." 
- Theodore Roosevelt


voľný preklad

" Tu je tvoja krajina, opatruj jej prírodné zázraky, opatruj prírodné zdroje, opatruj jej históriu a jej romantiku ako sväté dedičstvo. pre svoje deti a detí svojich detí. Nedovoľ aby sebeckí ľudia alebo chamtivé záujmy obnažili tvoju krajinu o jej krásu, bohatstvo alebo jej romantiku."


A tak vás s pribúdajúcimi vráskami a ubúdajúcou vierou, s posledným zrnkom nádeje, prosím tiež, nedovoľte už tým potkanom - indivíduám bez štipky morálky ohlodávať túto krajinu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?