Zdravý rozum v školstve - utópia

Autor: Nora-Soul Slížová | 27.11.2012 o 11:12 | (upravené 27.11.2012 o 14:47) Karma článku: 13,07 | Prečítané:  803x

Slovo učiteľ sa skloňuje  v týchto dňoch viac, ako sme nato zvyknutí. Čo by som nazvala prvým pozitívnym krokom. Vyťahujú sa dekády staré zážitky so školských lavíc. Spomienky na našich učiteľov. Ich povzbudenia, facky, krivdy aj nezištná pomoc. A tak podaktorí sú zaplavovaní vďačnosťou, iní hnevom a väčšina pohodlnou ľahostajnosťou, verní pravekej múdrosti, čo ťa nepáli, nehas...

Ale, žiaľ tento problém, je horúcim uhlím na hlave každého nás, pretože vzdelávanie sa týka každého z nás. To čo ma prekvapuje, sú reakcie v podobe argumentov "moja manželka zarába menej, ako učitelia"...   "Nerobia dobrú prácu..."
A tak len neveriacky krútim hlavou nad zvrátenou logikou - pretože, kto je taký naivný, že čaká, aby každý učiteľ bol profesionál?! V ktorom povolaní sú len svedomití profesionáli, ktorí majú vzťah ku svojej práci? Dovolím si odpovedať za vás, ani v jednej. V každom odbore sú profíci a fušeri.
A to, že vaša manželka zarába menej, je síce smutné, ale netuším, čo robí. akú ma kvalifikáciu, ako dlho sa na svoje povolanie pripravovala. akú má zodpovednosť atď.
Učitelia majú moju plnú podporu, pretože:

  • mali by zarábať nadštandardne, aspoň 2x viac ako absolvent, čo nastúpi k zahraničnej firme, zdvíha telefón a ťuká do pc za plat, o akom sa učiteľovi ani len nesníva,
  • mal by dostávať rizikový príplatok, ak ide do prostredia, v ktorom mu hrozia nie len slovné útoky,
  • mal by dostávať benefity a bonusy,
  • preplatené nadčasy,
  • zabezpečený kariérny rast,


zároveň, by učiteľ mal dostávať pravidelnú spätnú väzbu od svojich nadriadených a žiakov.

  • ak svoju prácu fláka a používa neadekvátne metódy, mal by byť okamžite prepustený,
  • mal by zažívať zdravé súťaživé prostredie, v ktorom by vedel, v čom je jeho kolega lepší ako on. Lepší znamená, kreatívnejší a zlepšujúci úroveň vedomostí žiakov.


Ak vám to celé znie ako utópia, nečudujem sa, pretože, učitelia nemajú ani za mak z toho, čo ma bežný absolvent v administratíve.


V bežnej praxi platí, že vedenie je zodpovedné za svojich zamestnancov, za výsledok ich práce, za spôsob ako prezentujú značku. Ak nejaká pobočka dlhodobo nepodáva očakávané výsledky vymení sa vedenie. Naše školstvo od zdravého rozumu má na míle ďaleko. Ako už zvykom býva, zákon padajúceho ..... ešte nikto nevyvrátil. A toto je jediný zákon, ktorý zažívajú učitelia, či už držia hubu a krok alebo sa rozhodnú štrajkovať.


Pretože na Slovensku platí, že biznis je biznis a keď nie je okamžitý zisk, škoda času. A povedzte mi vážení, aký zisk generuje učiteľ svojmu big bossovi v parlamente, tým, že sa snaží vzdelávať vaše deti. ŽIADNY! Skôr naopak, čím ostanú vaše deti blbšie, o to dlhšie bude big boss happy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?