Tepláková kultúra

Autor: Nora-Soul Slížová | 20.3.2013 o 14:34 | (upravené 20.3.2013 o 14:40) Karma článku: 7,42 | Prečítané:  1677x

Kultúry zanikajú a vznikajú zároveň. Je to dlhý proces  trvajúci mnohé dekády, preto sa s týmto fenoménom stretávame častejšie v učebniciach a monografiách ako priamym pozorovaním. Ale posledné dva-tri roky, máme možnosť byť priamymi pozorovateľmi pri vzniku novej "teplákovej kultúry."

 

Slovník cudzích slov, definuje kultúru následovne:

kultúra

vzdelanosť, súhrn odborov ľudskej duševnej a telesnej činnosti; starostlivosť o rozvoj životných oblastí, životného prostredia a úpravy mimopracovného času človeka


Dennodenne sa stretávam s ľuďmi, ktorí majú oblečené tepláky. Na chrbte majú školské tašky alebo notebooky, teda idú do školy a do práce. Zástupcovia tejto kultúry sa vyskytujú v kinách, v NC, v reštauráciach, dokonca som počula, že už aj v opere.

Ono to je " prkotina" oproti svetovej kríze, či cyperským taktikám, ale dajme svetové problémy nabok a zamyslime sa na chvíľu nad teplákovou kultúrou. Osobne si myslím, že nech si každý oblečie to čo uzná za vhodné. Teda neriešim správnosť, skôr sa zamýšľam nad dôvodom. Oblečenie je súčasťou neverbálnej komunikácie. Môžme s ním vyjadriť príslušnosť k určitej skupine, záľube, názoru, či nálade.

Tepláky sú pohodlné, ako deti sme ich nosili na telesnú a hrali sme sa v tom na dvore, čí šplhali po stromoch.  Teda sú symbolom voľného času, oddychu a komfortu.
A teraz trocha špekulácie, prečo sa táto tepláková kultúra  rozširuje.

Mladí ľudia majú pocit, že škola je miestom, kde si idú oddýchnuť alebo sa váľať v špine. Zástupcovia kultúry neverbálne vyjadrujú, že im nezáleží na vhodnosti ich oblečenia, že sú suverénni a vlastná pohodlnosť je primárna. Ono je to trendom v USA, GB, AU ako aj v Európe.

Dnešná generácia akoby sa trmácala medzi dvoma extrémami. A to byť značkovo oblečený - alebo si dať tepláky do spoločnosti. Aj keď nie sú výnimkou značkové tepláky.

Každá kultúra ma svoje dôvody a logiku a posolstvo, ktoré chce komunikovať. Už len správne dekodóvať tú teplákovú. A možno telákovej príde konečne tá moja: pyžamová kultúra.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?