Keď slušnosť je len prekážka

Autor: Nora-Soul Slížová | 26.3.2013 o 11:19 | (upravené 26.3.2013 o 11:50) Karma článku: 12,31 | Prečítané:  1115x

Hovorí sa, že kto je bez viny, nech kameňom hodí. A tak som dostala smelú myšlienku, čo tak namiesto hľadania pozitívneho tam, kde sa nájsť nedá, by tí, ktorí sú bez viny by sa nemuseli  stiahnuť do ulít, ale smelo hodiť kameňom.

Celý svoj život sa snažím porozumieť ľudom, ktorí ma obklopujú. Možno tým, že som vyrastala obklopená  ľuďmi, kde sa drvivá väčšina  vymykala priemeru, dokážem pochopiť aj extrémne správanie. Ale moje chápanie narazilo na neprekonateľnú prekážku a moja mozgová kapacita už nestačí na spracovanie týchto fenoménov, ktoré nás obklopujú.

Nedokážem pochopiť  spôsob rozmýšľania - mindset  ľudí, ktorí mi radia aby som sa nerozčuľovala nad tým, ako táto krajina vyzerá. Radia mi, ak mi vadia odpadky, mám ich pozbierať a hľadať niečo pozitívne. A možno moje pravnúča sa dožije generácií, kde človek bude odhadzovať odpadky do koša a nebude vynášať igelity plné odpadkov do lesa a hádzať ich do rieky. Lebo vraj slovač len nadáva!

A tak sa márne snažím hľadať logiku - pretože, 31 rokov hádžem odpadky do koša, v lese zbieram smeti, nekradnem, pracujem, študujem, nevydieram, kupujem si lístok na MHD. A potom ráno spolu so slniečkom vstanem do práce. V MHD si prečítam, ako čierny pasažier cestuje za moje peniaze. A nestačím krútiť hlavou, ako  niekto môže takúto arogantnú lož propagovať. Nepamätám si, že po revízii, keď každý mal lístok, by sa mi vrátila časť ceny lístka.  Ale inými slovami, nemám si sťažovať za neadekvátnu cenu CL a voči službe, pretože som dovolila, aby čierny pasažier cestoval za moje peniaze. Ergo, mea culpa.

Nemám sa ani sťažovať na nekompetentnú vládu, ktorá schvaľuje zákony a dohliadne na ich dodržiavanie len v prípade, že má na tom záujem. Ak mi vadia odpadky, ktoré sú všade, mám ich pozbierať. Vláda je v tom nevinne, to ja občan som špinila. Len by som chcela vidieť, či by tá istá vláda bola taká laxná, keď niekoho, kto tie odpadky tam sype, by som pováľala na tom smetisku  alebo mu vysypala odpadky do obývačky. To by som už bola v chládku. Takže, je celé krajina jedno veľkým smetiskom, je to moja vina, mám si vychovať uvedomelejšiu generáciu. Mea culpa.A tak márne hľadám pochopenie pre takéto  zmýšlanie, v sebe ho už nenachádzam. Pretože, 30 rokov slušnosti, čestnosti mi zabezpečilo život v krajine, kde moja budúcnosť je rozkradnutá,  prítomnosť obklopená odpadkami a za všetku može samozrejme moja prababka, ktorá dovolila komunizmus a nenaučila ma slušného správania.

Možno, namiesto snahy pochopiť a potichúčky  žiť  slušne daľej je čas, aby tí, ktorí sä bez viny  a môžu kameňom hodiť začali kameňovať  tých, ktorí sú vinní.  Len sa obávam, že zrazu by sme ultraaktívnu vládu, ktorá by nás spacifikovala.


Hľadať pozitivitu a potichúčku naprávať škody, je nemožné. Pretože ten pomer 1:10 000 sa mení každým dňom. Slušných ľudí ubúda neskutočne rýchlo. Mojím zbožným želaním ostáva, aby zákon bol na strane slušných občanov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?