Podpultová mentalita

Autor: Nora-Soul Slížová | 10.4.2013 o 14:52 | Karma článku: 8,09 | Prečítané:  809x

Ešte si pamätám na podpultové tovary, ktoré mali svojho majiteľa ešte pred tým, ako sa dotkli regálov predajne, väčšinou išlo o novinku alebo záhraničný produkt. Dnes sa podpultovým tovarom stalo niečo úplne iné...

A nejako fragmenty tohto fenoménu ešte stále kolujú v žilách našej spoločnosti. Podpultová mentalita  zapustila svoje pazúry a ťažko sa zdáva svojej koristi.

Dobrým príkladom sú naše média, ktoré sú prepchaté  hororovými snímkami, ktoré síce odzrkadľujú realitu, ale bez tých kvalitných výrobkov.   Úplne vyradili všetko, čo je pozitívne, to čo si zaslúži obdiv alebo úsmev.


Veľmi rada čítam sériu kníh "Slepačia polievka pre dušu", pretože je plná príbehov, ktoré hrejú pri srdci. Niekedy sú to len drobnosti, ktoré by nám ani nenapadlo niekomu zmieniť. Ale tieto drobnosti obleteli svet a priniesli povzbudenie pre milióny čitateľov.

Nejako mi chýba medializovanie a popularizovanie toho pozitívneho. Správy a informácie o obyčajných ľuďoch, ktorí urobili niečo pekné, dobré a nezištné. Rozhovory s ľuďmi, ktorí sa stali úspešní a ktorým sa darí aj bez korupcie a zločinu.


Možno každý z nás pozná takého človeka, ktorého príbeh alebo určitý čin ho hreje pri srdci, ale nejako nám to príde nemiestne o tom verejne hovoriť, písať a popularizovať.  Mám pocit, že dobré skutky sú na Slovensku stále podpultový tovar. Naše mediálne a informačne regále sú plné tovaru, teda informácií o tom všetkom zle, ktoré nás obklopuje.  Sú tu snahy umelo vytvárať nejaké celebrity, ktoré skôr majú tendenciu vyvolať v nás pocit, že je to celé v ...


Prečo je to tak, že v našej spoločnosti to šľachetné sa strčí pod pult, namiesto toho, aby dostalo miesto na verejnosti práve tak, ako informácie o skorumpovaných politikoch, zlodejov a vrahov.

Priznám sa, že mi to nie je jasné, prečo to dobré ignorujeme a mávneme nad tým rukou, ako nad niečím, čo nie je zaujímavé a dôležité.

Viem, že my Slováci si dávame pozor, aby sme neboli chválenkári, neradi sa chvastáme, či hovoríme o svojich úspechoch alebo o úspechoch svojich blízkych.  A 40 rokov sme nesmeli poukázať na nič, čo bolo zlé. Ale zreľosť je o vyváženosti.

Ak sa neposkytne priestor tomu dobrému, ten priestor zaberie to zlé. Viem, že sme malý národ a nemôžeme konkurovať svetu, ale to by nám nemalo brániť v tom, aby sme začali tým, čo máme. Popularizovaním úspechov a šľachetnosti a obyčajnej radosti.

Pretože, radšej budem čítať o tom, ako si vaše dieťa zlepšilo známku v škole, ako o tom, čo zase náš premiér vyviedol.  A to z jednoduchého dôvodu, pretože dobro plodí dobro a zlo plodí zlo. Ak vrátime kvalitné ľudské vlastnosti na pult, kde môžu byť viditeľné, možno sa nestane zázrak, ale poškodiť nám to určite nemôže. Prinajmenšom mi spríjemníte deň, bude to moja slepačia polievka - príbeh, ktorý zahreje dušu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?