reklama

Sebevraždy a sociálne siete

Správy o tom, ako si teenageri siahli na život kvôli kyberšikane, sú na dennom poriadku. Sociálne siete čelia možným žalobám, že nezabránili takýmto príspevkom. Nesú však skutočne sociálne siete zodpovednosť v takýchto prípadoch?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Primárne chcem hneď na začiatku upozorniť nato, že jeden článok neposkytuje dostatočný priestor na komplexné zhrnutie názorov týkajúcich sa tejto problematiky. Pretože, suicidium považujem za problém, s ktorým jedinec vo väčšine prípadov zápasí niekoľko rokov.
Ľudské osudy nie sú cez kopirák. Každý z nás máme svoj individuálny príbeh, hoci často čelíme podobným ťažkostiam, spôsob ako sa k určitým udalostiam staviame, ako ich spracovávame nás diferencuje. Líšime sa od druhých svojimi schopnosťami, zrelosťou a predovšetkým kognitívno-behaviorálnymi vlastnosťami. V skratke, ako skutočne rozmýšľame a cítime. Obzvlášť výrazné je to medzi dospievajúcimi, kde sú veľké rozdiely v zrelosti a c oping skills - v zručnostiach na zvládnutie, riešenie určitých situácii. Ospravedlňujem sa, ale nepoznám vhodnú slovenskú terminológiu, ktorá by nahradila výraz coping skills, preto ho budem používať naďalej.
Samovraždu môžeme považovať ako jediné možné riešenie, ktoré daná osoba našla na vyriešenie svojho problému. Samovražda často nie je túžba po smrti, ale je jedinou možnou únikovou cestou z daného problému. Tu často nastane situácia, keď zahlásime, "ako si môže niekto siahnuť na život,pre takú blbosť. "
Situácia, ktorú by sme my vyriešili veľmi jednoducho, môže byť pre iného človeka neriešiteľná, jednoducho preto, že nato nemá coping skills. Suicídium nastáva, resp. osoba sa k suicídiu uchyľuje, keď emocionálna bolesť je dlhodobo neznesiteľná.
Skratové správanie je omnoho ojedinelejšie, ako by sme očakávali, tie sa skôr vyskytujú priamo po traumatickej udalosti. Tu opäť zdôrazním, že nikto nie je cez kopirák, a každý prípad je osobitný. Samovražda je zaprením-prekonaním pudu života, je to riešenie z ktorého nie je cesta späť. V rozhovoroch s tými, ktorí sa o suicídium pokúsili, ale prežili často zaznievajú vety, "chcel som aby to len prestalo, už som ďalej nevládal." Tieto slová opäť poukazujú nato, že akútnym problémom nemusela byť psychická porucha, ale chýbajúce už zmienené coping skills.
To, že daný jedinec sa v určitej oblasti stráca, že si so situáciou nevie rady, že zvažuje ukončenie svojho života často komunikuje so svojím okolím. Niekedy priamo, inokedy nepriamo. Napriek tomu jeho okolie tieto signály prehliadne alebo nesprávne interpretuje.
Dnes sa už depresii venuje patričná pozornosť, už vieme, že sa nedá z nej len tak vyspať a že koreň problému je niekde hlbšie a že trpiaci potrebujú odbornú pomoc a podporu rodiny.
Ale signály, že človeku na zvládnutie problému chýbajú bazálne coping skills, nemusia vždy prísť vo forme učebnicovej formy depresie.

Teraz sa konkrétnejšie zameriam na teenagerov a ich kyber problémy a signály, ktoré by mali zbystriť pozornosť rodiny a priateľov.
Tie základné, ktoré sú častejšie, ale predsa nasvedčujú o tom, že mladý človek si v situácii nerozvinul coping skills.
Problémy s alkoholom, so stravovaním, drogy, záškoláctvo, klamstvá, náhle ukončenie tréningov, krúžkov, prudká hádka s najlepšími kamarátmi a neochota sa s nimi zmieriť. Utiahnutie sa a strata záujmu o to, čo sa deje vôkol. Ničenie hodnotných vecí alebo ich podarovanie, agresivita voči iným aj sebe.
Tieto signály sú tie " do oči bijúce" Mennej si okolie všíma alebo prikladá vážnosť následujúcim signálom
Zmienka o tom, že ich život nebaví, že sa to nedá vydržať. Často vyrieknuté uprostred hádky alebo vo forme vtipu.
Pamätáte sa ešte keď ste boli zaľúbený, ako ste nedokázali odolať pokušeniu čarbať meno svojho milovaného do zošita, kde ste rátali príklad z matematiky, alebo písali poznámky z dejepisu.
Podobne je to aj pri odvrátenej stránke, často si mladý človek uľavuje čarbaním, do toho čo má priamo pred sebou. Len namiesto srdiečok a "I love you" sú to myšlienky na smrť. Toto si skôr všimnú súrodenci alebo kamaráti ako rodičia.
Rodičia by mali zbystriť pri častých zraneniach, ktoré sú výsledkom cuttingu- teda porezávania sa,ktoré sa snažia zakryť dlhým rukávom. K porezávaniu sa môže mladý človek uchýliť aj vtedy, keď emocionálna bolesť je tak silná, že je nutné stimulovať fyzickú bolesť aby človek dosiahol úľavu, alebo si človek skúša, či je schopný si ublížiť. Opäť to nemusí byť ťažká psychická porucha, ale znak, že jedinec sa ocitol v situácii, ktorú nezvláda.
A tu prichádzame k sociálnym sieťam a na ich účasti na suicídiu teenagerov. Sociálne siete by mali byť obrovskou pomôckou pre rodinu a priateľov, aby zachytili varovné signály, že ich dieťa, kamarát sa ocitol v situácii, v ktorých nemá nutné coping skills na ich zvládnutie.
Tolerovanie šikany je obrovským signálom, že mladý človek nie je schopný si sám poradiť. Podceňovanie situácii, prípadné vypisovanie prevádzkovateľom, aby to zmazali nič nerieši. Ak si mladý človek necháva ubližovať, je to alarm, pretože to je len krôčik k tomu, aby si ublížil aj on.
Sociálne siete sú komunikačným kanálom, teda nepodceňujte signály, ktoré vidíte. Určite to neznamená, že máte panikáriť nad všetkým, ale v každom prípade pri najmenšom podozrení, že váš blízky niečo nezvláda, skúste venovať pozornosť všetkým signálom.
To najdôležitejšie je to, aby sme mladých ľudí naučili zvládať situácie, ktorým môžu čeliť. Niekto potrebuje raz ukázať a už vie, iný potrebuje trpezlivosť a podporu, aby rozvíjal vlastné schopnosti a vnútornú silu, pretože, žiaden rodič nie je anjel strážny.

Nora-Soul Slížová

Nora-Soul Slížová

Bloger 
  • Počet článkov:  415
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý si chce nájsť čas pre uvedomenie si vlastných myšlienok, postojov, názorov. Pochopiť určitú vec, teóriu, či událosť, mi prináša osobný rast a vytúžený pocit štastia. Zoznam autorových rubrík:  Moja RodinaDining GuidePrúd myšlienokTo čo ma potešiloTo čo ma zarmútiloVedeli ste, že...?o životez vlakuZvieraciereaders diarySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu