Utrpenie spôsobené s dobrým úmyslom

Autor: Nora-Soul Slížová | 9.12.2013 o 18:55 | (upravené 9.12.2013 o 19:07) Karma článku: 5,03 | Prečítané:  843x

Niekedy sa zamýšľam nad tým, koľko moci sme si my ľudia uzurpovali. Moci rozhodovať o živote a smrti iných bytosti, rozhodovať o tom, čo je pre nich dobré a únosné. Je ťažké nespochybňovať naše úmysly, nepozastaviť sa nad následkami našich činností.

Sterilizácia domácich miláčikov je dnes bežná vec. Dôvodov je hneď niekoľko. Primárne ich nechcené rozmnožovanie, sekundárne zdravotné následky následky vynúteného "celibátu" ako napr. cysty.

Je to však len jednostranný pohľad na situáciu. Znemožnenie intímneho života mačky (psa), teda ich sterilizácia, je alterácia ich života. Ak sa zamyslíme nad zmyslom života mačky, určite to bude viac ako miska jedla a pelech. Ich pud rozmnožovania je ďaleko silnejší ako ich pud života. Môžme to vidieť na situáciach keď sa vystavujú riziku uhynutia len preto, aby sa mohli páriť.


Som si vedomá, že za sterilizáciou je dobrý úmysel nevystavovať ďalšie zvieratá utrpeniu, kontrolovať ich premnoženie atď. Sterilizáciou však robíme z nášho domáceho miláčika plyšovú hračku. Ponechávame im život, zbavený zmyslu a očakávame ich vďaku a lásku, za misku jedla.
Nemôžem si pomôcť pri kladení otázky, koľko ľudí by si zvolilo radšej smrť ako kastráciu.(nevzťahuje sa to na zdravotné problémy). My ľudia máme možnosť žiť aj iné roviny, chodíme do práce, máme priateľov, nadanie, talenty, ktoré napĺňajú naše životy okrem intímnej časti. Zvieratá však majú primárne intímny život, o ktorý ich, v mene ich dobra oberáme.

Nedokážem sa s čistým svedomím pozrieť do očí svojej mačky a nechať ju sterilizovať v mene jej blaha. Pretože, niekde v kútiku duše viem, že by si zvolila radšej nebyť, ako byť plyšovou hračkou.
Možno, keby sme pred naše pohodlie kládli ich blaho, našlo by sa iné riešenie, antikoncepcia, kondom pre zvieratá atď.


Myslím, že riešenie iné ako sterilizácia, už nehľadáme. Naše svedomie nám nedovoľuje ich zabiť, tak ich zbavujeme ich identity pod rúškou pomoci.
Neodsudzujem ľudí, ktorí to urobili, len spochybňujem našu právomoc sa takto správať. Pretože, rozhodujeme o tom, že zvieratá, ktoré milióny rokov prežili vďaka pudom, sa dnes stávajú našimi plyšovými hračkami.  V skratke kocúr bez gúľ je jeden z najsmutnejších pohľadov, pretože zabijeme tú najdôležitejšou časť ich duše, ich intímnu časť života. Naše pohladenie ani miska granúl tú prázdnotu v duši zvieraťa nenaplnia. Niekedy je smrť milosrdnejšia ako ľudský dobrý úmysel, ktorý vytvára tú najhoršiu prázdnotu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?