Konštruktívna pochvala od nadriadeného

Autor: Nora-Soul Slížová | 13.12.2013 o 12:18 | Karma článku: 5,55 | Prečítané:  961x

Pred pár dňami zaznela veta, ktorá ma zaujala. Vraj my, ako Slováci, chválime málo, týka sa to aj nadriadených v práci. Do akej miery nás to v práci, či v osobnom živote ovplyvňuje?


Konštruktívnu pochvalu potrebuje každý jeden z nás, je to spätná väzba, že naša snaha nezostala nepovšimnutá a výsledky, ktoré podávame sa zhodujú  s očakávaniami, ktoré sú na nás kladené
Konštruktívna pochvala je veľmi motivujúca, človek sa cíti ocenený a jeho chuť opäť sa vrhnúť do tvrdej práce, rastie. Kritika, teda konštruktívna je rovnako dôležitá, pretože nám dáva priestor na zlepšenie sa. Nemala by sa týkať našej osoby, ale našej práce. Kritika namierená na osobu vedie ku konfliktom.
Nie, každý má to šťastie spolupracovať s nadriadeným, ktorý je emočne zrelý a jeho kritika je vždy konštruktívna. Mnohí vedúci s pochvalou už tak štedrí nie sú. Dôvodov je viacero, môže sa stať, že pôsobíme dojmom, že pochvalu nepotrebujeme, alebo jednoducho náš šéf v tom nemá prax a pochvalu rozdáva až na požiadanie :)

A tak posledných pár dní rozmýšľam nad tým, akú úlohu zohráva konštruktívna pochvala v mojom živote, aká je pre mňa dôležitá, a ako sa jej absencia prejavuje v mojom živote.  Tých konštruktívnych pochvál, ktoré boli viac než jednoslovné spočítam možno aj na jednej ruke. Prišli od nadriadených alebo ľudí, ktorých si veľmi vážim. Spríjemnili nie len môj deň, ale mnoho ďalších chvíľ, keď som si na ne spomenula. Dodali mi chuť podávať dobrý výkon a presvedčenie, že moja snaha padla na úrodnú pôdu. Motivovali ma vynakladať úsilie vykonať svoju prácu čo najlepšie a rozvíjať sa nad rámec mojich povinností.
Mňa osobne potešila veta, že ak sa nám pochvaly nedostáva máme si ju vyžiadať. Ja osobne som si skôr vyžiada spätnú väzbu orientovanú na konštruktívnu kritiku, aj keď musím priznať pochvala by ma potešila viac.


Pochvala, pokiaľ je konštruktívna a adekvátna, je ako voda na púšti. Poteší každého. Pochváliť sa dá dobré jedlo manželky, ako aj dobré známky v škole. My máme porekadlo -  kto chce psa biť palicu si nájde - a ostávame mu často verní.
Ja si  dávam nové porekadlo - kto chce niekoho pochváliť, dôvod si nájde. Nie len tak z brucha," bolo to dobré", ale premyslene. Je to jednoduchý spôsob, ako dať niečo cenné niekomu inému. Stojí nás to len pár minút, pozastaviť sa a nevnímať tie dobré veci gratis. Niekto obetuje svoj čas a úsilie.Pochvala je vždy vhodná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?