Holotropné dýchanie

Autor: Nora-Soul Slížová | 14.4.2014 o 17:30 | (upravené 14.4.2014 o 17:44) Karma článku: 4,47 | Prečítané:  1304x

Niekedy je dobré sa na chvíľu zastaviť. Spomaliť uponáhľané kroky a dopriať si zmenu. Pred pár týždňami som mala takúto možnosť, je to nevšedný pocit. Zrazu si človek uvedomí, že niekedy stačí tak málo, aby si dobil baterky.

Rada objavujem nové veci, je to slastný pocit,  čerstvý závan vetra, ktorý odnesie z duše usadeniny a prach, čo ma dusí. Mám rada hĺbku, možno preto ma fascinuje psychoanalýza, filozofia a vŕtanie sa v sebe, pretože stále je čo objavovať. Nie vždy je to poklad, skôr naopak,  niektoré veci z môjho vnútra sú často už v rozklade, zapáchajúce a septické pre celý organizmus. Staré zranenia, bolesti a sklamania skryté v hĺbke duši pred svetom aj pred seba samým. Objavovať sa dajú aj nádherné miesta, ktoré nás obklopujú, hory, lesy a údolia. Ľudia, ktorí majú charizmu a niečím  nás priťahujú. Zároveň objavovať môžme aj miesta, ktoré sa skrývajú v nás, ktoré ukrývajú v sebe nevšedný pokoj presahujúci naše bežné myslenie.

Po viac než dvoch rokoch časovej tiesne a váhania som sa konečne dostala na víkendový seminár. Pôvodne som mala úplne iné plány na ten víkend, ale som veľmi rada, že som z nabitého víkendu niečo škrtla, aby som sa mohla zúčastniť seminára. Seminár sa týkal holotropného dýchania (HD) a konal sa v Brne.  HD je technika, ktorú vyvinuli Stanislav a Christina Grofovi, ide o zmenený stav vedomia. Toto samo o sebe pre väčšinu z nás znie odstrašujúco a okultne.Pritom sa jedná o prastarú relaxačnú techniku, pri ktorej človek zhlboka dýcha, resp. sa hyperventiluje, pričom mozog okrem nadmerného kyslíka sa znižuje CO2. Stav, ktorý nastane sa podobá stavu ako po užití psychodelík s rozdielom, že proces je o mnoho jemnejší a plne kontroľovateľný. Vnímate okolie, seba a ďalšiu rovinu, ktorú počas bežného vedomia nevnímate.

Na seminár som išla s poriadnou dávkou skepticizmu a myšlienkou, že možno zážitky majú len ľudia, ktorí si náchylný na takéto veci. Viac ako mesiac som písala prácu na tému kritické myslenie, takže môj mozog, bol absolútne nepripravený. Samotný proces bol pre mňa silným zážitkom,  niečo čo sa tak racionálne uchopiť nedá, teda nie sme nato zvyknutí, ale niekde vnútri viete, že práve tento zážitok ste potrebovali. Seminár vedie lekár a nie je odporúčané, skúšať to sám doma, z dôvodu, že by sa mohli objaviť pocity, ktoré by ste sami nespravovali. Atmosféra na seminári bola pre mňa veľmi príjemná, také stíšenie, žiadne zvonenie mobilov.

Nepamätám si, že by som sa cítila niekedy v živote viac uvoľnená a oddýchnutá ako v následujúcich dňoch po seminári. Objavila som pre seba niečo nové, možnosť zážitku, ktorý mi prináša presne to, čo potrebujem. A to ma nesmierne teší. Pretože každodenná rutina a  hory povinnosti  a záplava zlých správ si vyberajú svoju daň. Utiecť pred realitou zmysel nemá, ani si nasadiť ružové okuliare a dúfať, že sa to nejako vyrieši, zlepší alebo pominie. Práve holotropné dýchanie mi prinieslo neskutočný príval energie, akoby som pri tom dýchaní a zážitku spracovala, niečo, čo ma ťažilo.  Táto technika sa dá použiť aj na riešenie problémov, ale aj na osobný rast a rozvoj.

Niekedy chuť vyskúšať niečo nové nám prinesie príjemnú zmenu.
Bližšie info na www.holos.cz
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?