Byť lepším človekom

Autor: Nora-Soul Slížová | 13.8.2014 o 14:11 | Karma článku: 6,08 | Prečítané:  882x

Aký je vlastne dobrý človek? Je možné charakterizovať alebo definovať určité vlastnosti, ktoré nás činia dobrými? Ako dobre musíme niekoho poznať, aby sme vedeli o ňom povedať, že je dobrým človekom? Myslím si, že každé stretnutie s výnimočným človekom v nás zanechá stopu. A práve láskaví a dobrí ľudia sú výnimoční. A ako je to s nami? Akú stopu zanechávame my?

V slabej chvíle mám pokušenie nahovárať, že moc šťastia v živote nemám.  Pre pár dňami po dvoch týždňoch strávených s výnimočnými a jedinečnými ľuďmi som si uvedomila jednu vec. V živote mám “šťastie“ alebo “dar“ stretávať výnimočných dobrých ľudí, ktorí sa stanú na nejaké obdobie súčasťou môjho života. Pomôžu mi vždy sa niekam posunúť a vďaka nim zažijem veľmi krásne chvíle. Často títo ľudia sa stanú mojimi blízkymi priateľmi a hlboko ovplyvnia môj život. Vďaka nim pocítim túžbu stať sa lepším človekom, takým akí sú oni.

Viem, že mať takýchto ľudí v živote nie je samozrejmé a už za jedného jediného môžeme byt do konca života vďační. Niekedy sú to naši rodičia, ale nie je to vždy tak. Pre mňa to boli cudzí ľudia, ktorí sa stali za veľmi krátke obdobie veľmi blízki.

Každý z nás dennodenne stretáva desiatky ľudí. V určitých profesiách ich stretávame dokonca stovky. Niektoré stretnutia sú príjemné, iné naopak nepríjemné. Niektoré stretnutia nie sú ničím iným ako premrhaným časom, počas ktorého  sú účastníci  mysľou niekde inde. Žiaľ, niekedy do tejto kategórie spadajú aj rodinné stretnutia. Výnimkou sú možno stretnutia s našimi priateľmi, na ktoré sa tešíme.

Ak máme to šťastie, stráviť určitý čas s výnimočným človekom, zmení sa náš pohľad na svet. Nezáleží na tom, či vedieme spolu obchodné rokovanie alebo je to spolupracovník alebo len sa  spolu túlame po kopcoch a údoliach.

Výnimočného človeka je ľahké rozpoznať:

·         neohovára - výstižne to vyjadril M.:  "nepekné veci o ľuďoch si ani nemyslím“ – je to iné, ako snažiť sa len niečo prehltnúť a nevybuchnúť,

·         jeho spätná väzba sa týka správania a konkrétnych udalostí a nie je namierená na osobu,

·         často sa úprimne smeje a rozosmeje aj vás,

·         cítite sa pri ňom/nej prijemne,

·         jeho jednanie s ostatnými ľuďmi je úctivé, ľudia sú radi v jeho/jej blízkosti,

·         ak nevie povedať niečo povzbudivé a konštruktívne je ticho.

Stretnutie s ľuďmi môže byť najkrajšia alebo najnepríjemnejšia časť dňa.  Možno stojí za zamyslenie sa, ako sme na tom my sami. Sme tými ľuďmi, na ktorých sa ostatní tešia? Je stretnutie s nami spríjemnením niekoho dňa? Je naša prítomnosť potešením? Sme ľuďmi, ktorí robia tento svet príjemnejším miestom alebo sme pohltení  našimi povinnosťami a starosťami do takej miery, že  z nás vyžaruje nervozita a nezáujem?

Želám vám, aby ste mali príležitosť stráviť čas s takýmto výnimočným človekom, a nadovšetko - aby ste práve takýmito výnimočnými ľuďmi stali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?